Październik w Domu Kultury Westerplatte
- Miejsce: Dom Kultury Westerplatte
- Data:1.10 - 31.10.2024
- Bilety:wstęp bezpłatny
Pażdziernik w Domu Kultury Westerplatte to różnorodne wydarzenia: począwszy od warsztatów poprzez planszówki, aż po eko-akcję sadzenia winorośli, akcję krwiodawstwa i patriotyczne śpiewanie. Wydarzenia te mają na celu edukację, integrację oraz rozwijanie zainteresowań i pasji uczestników.
Harmonogram:
2 października (środa), godz. 17:00-18:00
Sadzimy przyszły cień
Obcowanie z naturą poprawia zdrowie i wpływa na samopoczucie. Lubimy jak zieleń przy Domu Kultury rośnie bujnie, szumi i daje cień - zatem zapraszamy na eko-akcję jesienną! Będziemy sadzić winobluszcz, który mamy nadzieję bujnie porośnie pergolę od strony łąki i będzie dawać przyjemny cień. Winobluszcz rozmnożyła zawodowo Magdalena Bańska - sąsiadka z talentem ogrodniczym. Przy pergoli zamontujemy plecione makramy, które dadzą oparcie roślinie, wykonane przez Agnieszkę Szułakiewicz.
Wstęp bezpłatny.
3 października do 12 grudnia (czwartki), godz. 18:00-20:00
Warsztaty zdrowego żywienia "Odżywiaj się i żyj zgodnie z porami roku. 5 przemian w pigułce"
Cykl 10 warsztatów przybliżających zasadę żywienia PIĘCIU PRZEMIAN według medycyny chińskiej, będącą receptą na długie i zdrowe życie. Dowiecie się o charakterystyce energetycznej poszczególnych produktów i potraw, które poprzez wybrane przyprawy i smaki (przypisane danej porze roku) wzmacniają poszczególne narządy. Będziemy gotować i smakować jedzenie – kawę i gulasze warzywne. Dostaniecie gotowe przepisy na każdą porę roku.
Dokładne terminy: 3, 10, 17, 24 października, 7, 14, 21, 28 listopada, 5, 12 grudnia.
Warsztaty poprowadzi: Kamila Neminarz
Wstęp: 270 zł za cały cykl zajęć, płatność jednorazowa. Brak możliwości zapisu na pojedyncze zajęcia. Zapisy zakończone.
7 października do 6 grudnia, w godz. otwarcia Dom.Ku
Wystawa edukacyjna "Koń jaki jest..."
Wystawa "Koń jaki jest?" to pełna uroku podróż przez świat koni przedstawionych w sztuce i kulturze. Zainspirowana książką "Zwierzyniec. Okazy wybrane" (wyd. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry), wystawa prezentuje rozmaite ujęcia tego niezwykłego zwierzęcia – od historycznych ilustracji po ludowe zabawki.
Konie, te pracowite, dumne, ale i pełne gracji stworzenia, były i są źródłem inspiracji dla artystów. Na wystawie można zobaczyć różnorodne dzieła:
od rysunków i rycin wielkich mistrzów, takich jak Józef Chełmoński czy Artur Grottger, po barwne zabawki z drewna, które bawiły dzieci w dawnych czasach. Wystawa pokazuje, jak koń był postrzegany na przestrzeni wieków – jako towarzysz w pracy, wojownik na polu bitwy, a także obiekt codziennego życia i sztuki ludowej. Każdy koń na tej wystawie jest inny: niektóre są spokojne i zadumane, inne rozbrykane i dzikie jak mustangi. Znajdziemy tu konie z rycin z XIX wieku, tradycyjne wycinanki ludowe, a także zabawki z drewna, które przywodzą na myśl dzieciństwo i dawny świat.
Wystawę w holu Domu Kultury Westerplatte prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Wstęp bezpłatny.
8 października (wtorek), godz. 18:00-21:00
Plansza łączy. Gramy w Dom.Ku!
Gry planszowe w Domu Kultury mają już swoich fanów, ale z radością przywitamy nowych uczestników. Wpadajcie rodzinnie i ze znajomymi. Jeśli nie macie towarzystwa do grania – tutaj na pewno je znajdziecie! Gry planszowe to ćwiczenia na logikę, kreatywne myślenie, wyobraźnię i zaproszenie do przeżycia małej przygody. Mamy nowe gry do przetestowania polecone nam przez zaprzyjaźnionych graczy, m.in.: "Dobry rok" oraz "Na skrzydłach".
Wstęp bezpłatny
9 października (środa), godz. 17:00-19:00
Szydełkowe wyzwalacze uśmiechu - jesiennie
Szydełkowanie dla innych jest przyjemniejsze niż tylko dla siebie. A co dopiero odkrywanie niespodzianek na osiedlu! Pani Maria Wójcik zawodowa szydełkarka pokaże jak zrobić liść – breloczek. Wykonane drobiazgi dołączą do ogólnoświatowej akcji Losowego Akt Szydełkowej Dobroci (Random Act of Crochet Kindness).
Spotkanie odbędzie się w Dom.Ku zapewniamy napoje, koce, muzykę i materiały do dziergania. Jeśli macie metalowe szydełka – zabierzcie je ze sobą.
Warsztaty poprowadzi: Maria Wójcik
Wstęp bezpłatny.
14 października (poniedziałek), godz. 10:00-11:00
Tu Mamy spotkamy: warsztaty sensoplastyczne dla opiekunów z dziećmi do 3. roku życia
Chcesz odkryć, jak wspaniale rozwijać wyobraźnię i kreatywność swojego dziecka, jednocześnie wspólnie się bawiąc? Warsztaty sensoplastyczne to idealna okazja! Twoje dziecko pozna świat kolorów, faktur i zapachów, rozwijając zmysły przez bezpośredni kontakt z różnorodnymi materiałami. Zajęcia stymulują rozwój motoryczny, umiejętności manualne oraz współpracę z rówieśnikami. Rodzice i opiekunowie poznają w jaki sposób prawidłowo stymulować zmysły maluszka poprzez proste aktywności i zabawę.
Warsztaty poprowadzi: Angelika Radoń
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: a.radon@tck.pl liczba miejsc ograniczona – 12 par - rodzic i dziecko.
Podczas zajęć będą wykorzystywane materiały brudzące, proszę zabrać ubranko na zmianę.
„Tu mamy spotkamy” to cykl spotkań dla mam, rodziców małych dzieci do 3. roku życia. Planujemy zajęcia rozwijające sensorycznie, kształtujące wrażliwość artystyczną, zajęcia relaksacyjne i ruchowe. Będziemy zapraszać osoby specjalizujące się w tematach, które Was interesują: rozwijania mowy, odpieluchowania, diety malucha i innych.
16 października (środa), godz. 8:00-11:30
Oddaj krew! Ruchomy punkt krwiodawstwa na Westerplatte
Ekipa wyjazdowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie (ul. Szpitalna 13) ponownie odwiedzi Westerplatte. Zapraszamy krwiodawców i tych, którzy chcieliby rozpocząć tę przygodę. Warunki do spełnienia są proste: trzeba mieć dobry stan zdrowia, wiek mdz. 18 a 65 lat i wagę powyżej 50 kg. Po pobraniu ustalonej porcji krwi, odchodzicie z pakietem czekolad, zwolnieniem z pracy (lub zajęć szkolnych) na 2 dni i bezpłatnymi przejazdami komunikacją miejską. Jednak najważniejsza jest satysfakcja, że Wasz dar pomoże komuś uratować życie. Akcję koordynuje nasz prywatny i honorowy dawca krwi – Daniel Cholewiak.
18 października (piątek), godz. 19:00-24:00
Planszówki młodzieżówki - nocne spotkanie
Odkryj nowe tytuły, zaskocz swoich przyjaciół nietypowymi taktykami i spędź niezapomnianą noc pełną emocji i śmiechu! Nie ma lepszej zabawy niż nocne granie w gry planszowe - dołącz do nas i poczuj magię światów, które ożywają na planszy! Możesz skorzystać z bogatych zbiorów naszego games roomu, możesz też przynieść własne gry - może zaskoczysz nas nowymi tytułami? Dla bardziej wymagających graczy zapewniamy pomieszczenie do cichego grania. Przy okazji przypominamy, że wiek nie zależy od peselu, tylko od stanu ducha.
Wstęp bezpłatny.
30 października (środa), godz. 18:00-19:00
Sąsiedzkie śpiewanie dla pierwszego niepodległego
11 listopada cała Polska obchodzi Święto Niepodległości. Tarnów ma powód do świętowania już wcześniej. 106 lat temu został pierwszym miastem, które ogłosiło się częścią niepodległego państwa polskiego. Nasze lokalne „pierwsze niepodległe” obchodzimy już 30 października i z tej okazji zapraszamy na patriotyczne karaoke. Wspólnie pośpiewamy znane i lubiane piosenki patriotyczne. Jeśli macie ulubione teksty podeślijcie je na maila Bartkowi Szułakiewiczowi b.szulakiewicz@tck.pl
Wstęp bezpłatny.
Aktualne informacje na temat poszczególnych wydarzeń znajdują się na Facebooku Dom.Ku
Pn.-Pt. godz. 8.00-18.00
Sob. godz. 10.00-17.00